עיסוי – פינוק ומרפא במגע אחד

קיימת מגמת עלייה במודעות לשמירה על אורח חיים בריא, אורח חיים המאזן את הזמן הפנוי עם לחצי העבודה, המשלב תזונה נכונה ופעילות גופנית, כזה הדואג לאיזון בתחומי החיים השונים על מנת להבטיח איכות חיים ובריאות. כחלק ממגמה זו קיימת מודעות הולכת וגוברת לטיפולים אלטרנטיביים לרפואה המערבית. טיפולים המשלבים גוף ונפש, כאלו השמים דגש על רפואה מונעת המטפלת בגורמי הבעיה ולא רק רפואה תגובתית המטפלת בעיקר בסימפטומים המופיעים בשעת מחלה. חלק חשוב ועיקרי בכל עיקרי הרפואה המשלימה תופסים טיפולי העיסוי. אמנם בתרבות הישראלית נחשבים טיפולי העיסוי לעתים קרובות מדי למותרות מפנקים, אך קיים צורך אמיתי בהם כחלק ממכלול הרפואה המשלימה.

על מגע וחשיבותו לבריאות

המשותף לכל סוגי העיסוי הוא המגע. מחקרים רבים הראו את חשיבותו הרבה של המגע לשמירה על אורח חיים בריא, גופני ונפשי. תינוקות שזה עתה נולדו ונמצאים במצוקה מצבם משתפר כאשר שמים אותם באותה בעריסה עם תינוק נוסף. ילדים שמגע נחסך מהם גדלים עם חסרים לא רק נפשיים אלא גם גופניים ואילו מבוגרים מפרישים חומרים כימיים העוזרים באיזון החומרים בגוף כתוצאה ממגע. מגע אינו מותרות אלא הכרח לכל בן אנוש, וטיפולי מגע, עיסויים, מספקים את המגע הדרוש לשמירה על אורח חיים בריא ומאוזן.

אילו סוגי עיסוי קיימים?

קיימים סוגי עיסוי רבים, מעל לשמונים, שמקורם בפילוסופיות שונות ובטכניקות שונות המשמשות את המעסים בזמן העיסוי. לכל סוג עיסוי מטרה מעט שונה ואופי שונה מעיסויים אחרים.

  • עיסוי רפואי – עיסוי רפואי הינו שיטת טיפול המבוססת על היכרות עם גוף האדם, האנטומיה ומערכת השרירים והשלד. מטרות הטיפול הרפואי היא להחזיר לגוף יכולת תפקוד תקינה ובפרט בכל הנוגע לשרירים, מפרקים ותחושה כללית. קיימות טכניקות רבות, חלקן נקודתיות וחלקן עובדות על הגוף כולו כמכלול, חלקן כוללות שימוש בשמנים וחלקן כוללות עיסוי מעל הבגדים. ככלל, עיסוי רפואי שם דגש רב יותר על הצד הגופני מאשר על הצד ההוליסטי של העיסוי.
  • שיאצוטיפולי שיאצו מקורם ברפואה הסינית תוך שילוב אלמנטים מערבים ככירופרקטיקה. משמעות השם היא לחץ באמצעות האצבעות והיא בעצם שיטת עיסוי הפועלת על עקרון דומה לטיפולי אקופונקטורה. מטרת העיסוי היא להחזיר את הגוף לאיזון על ידי שחרור חסמי צ'י (אנרגיה) והשלמת עודפי צ'י בעבודה על המרידיאניים בגוף, אשר אחראיים על הזרמת אנרגיית הצ'י. הטיפול מתבצע בביגוד מלא ובנוסף על הבאת הגוף לאיזון וכעיסוי מונע בעיות הוא גם משחרר ומרגיע את המטופל.
  • עיסוי הוליסטי – עיסוי המתמקד בשחרור ממתח והקלת כאבי שרירים מכווצים. העיסוי מעודד את זרימת הדם בגוף ומעודד סילוק פסולת. המטופל לבוש בבגדים תחתונים בלבד כאשר האיזור עליו המטפל עובד חשוף ואילו יתר חלקי הגוף מכוסים.
  • עיסוי רקמות עמוק – בא לטפל במצבים של כאב כרוני תוך התמקדות בהבנה מעמיקה של האנטומיה והפיזיולוגיה של האדם תוך שימת דגש על הקשר בין הגוף והנפש ויצירת תהליך למידה. העיסוי מתמקד באיזור ממוקד ולעתים כרוך בכאב מתון המאפשר לימוד והנאה.
  • עיסוי תאילנדי – מקורו למעשה בהודו והוא מהווה מין שיעור יוגה פאסיבי בו המטפל מותח את גופו של המטופל תוך שימוש בכל גופו של המטפל. העיסוי ניתן כאשר המטופל לבוש בבגדים קלים על גבי מזרון או מיטת טיפולים.

על מה חייבים להקפיד כאשר בוחרים מטפל?

העיסויים השונים נוגעים בגוף ובנפש, ובשימוש לא נכון יכולים לא רק להועיל אלא גם לגרום נזק. לכן, חשוב מאד להקפיד כי המטפל בו בחרתם יהיה כזה שעבר הכשרה יסודית ברפואה משלימה, לימודים הכוללים גם פן עיוני מערבי בו נלמדת מערכת האנטומיה והפיזיולוגיה האנושית, גם לימודים עיוניים הנוגעים למקורות התורה עליה נשענת שיטת העיסוי אותה המטפל מבצע וגם לימודים מעשיים הכוללים התנסות וסטאז' תחת השגחת מרצים מומחים בתחומם.

מלבד ההכשרה, יש לבדוק את ההתאמה בין המטפל למטופל. כיוון שסוגי עיסוי רבים נוגעים לקשר שבין הגוף לנפש חשוב לבחור מטפל בו יש לכם בטחון ואיתו אתם מרגישים בנוח.

עיסוי, מהנה ככל שיהיה, אינו פעילות מותרות עליה ניתן לוותר אלא טיפול אשר במקרים רבים מונע בעיות בטרם קרו ובמקרים אחרים עוזר לטפל בבעיות קיימות. בחירת שיטת העיסוי המתאימה למצב, המטפל הנכון והקפדה על התמדה בטיפול עוזרת להשיג תוצאות טובות ולהפיק את המירב מהטיפול.