טיפים מאילנית: הריונות ואקנה

במשך 30 שנות עבודתי, תמיד היו נשים בהריון ששאלו אותי האם מותר לטפל בזמן הריון?

אני אתחיל בסיפור שקראתי בספר הריון ולידה בזמן שאני הייתי בהריון. אישה שאלה את הרופא האם מותר לה ללכת לספר לעשות צבע ולקוסמטיקאית לטפל בעור הפנים, האם זה לא מסוכן? התשובה של הרופא שעשעה אותי מאוד, הוא אמר – אני חושב שיותר מסוכן לילד לראות אותך אחרי 9 חודשים ללא צבע ועם פרצוף לא מטופל, אני זוכרת שכל כך צחקתי שכמעט ילדתי. 😉

נשים בהריון צריכות לדעת שהריון זה לא מחלה. אבל עם זאת, בהריון חלים שינויים הורמונאליים ולרוב יוצאים פצעים, כתמים ויובש קיצוני. אם לא מטפלים במהלך ההריון, בסיומו העור נותר עם כתמים, צלקות וחוסר חיות. לעיתים, בזמן ההריון, נשים סובלות ממצב נפשי ירוד עקב דימוי עצמי נמוך דבר המעצים את תופעת הפצעים.

אני מאמינה שיש קשר בין הגוף לנפש, לכן יש חובה על כל אחת לטפל בעור הפנים שלה במהלך ההריון, כדי להגן על העור מכל זה!

טיפים מאילנית - הריונות ואקנה

האם יש הבדל בטיפול בעור פנים הריוני לבין טיפול בעור פנים רגיל?

אכן יש הבדל! יש לקחת בחשבון שחוסר האיזון ההורמונאלי הוא זמני ולכן הגורם לתופעות שמתרחשות בזמן ההריון הוא זמני. יש לטפל בעור בעזרת חומרים התומכים בעור ומיועדים לטיפול בטווח הקצר.

לדוגמא, נשתמש בחומרים מדכאי מלנין ובחומרי הבהרה כדי לוודא שהפיגמנטציה ההריונית לא תצא. אם בכל זאת מופיעה פיגמנטציה, החומרים מוודאים שהיא תחלוף אחרי הלידה.

במצבים של התפרצות פצעים (אקנה בהריון) נשתמש בחומרים נוגדי דלקת ונוגדי רדיקלים חופשיים כולל חומרים משקמי רקמה. כל זאת על מנת להעלים את הפצעים מהר כל הניתן, שכן אם לא מטפלים בפצעים יישארו כתמים וצלקות.

האם מותר להשתמש בכל חומר קוסמטי בזמן ההריון?

לא! יש חומרים כמו רטינול A וחומרים נוספים מסוגים שונים שלא נמליץ להשתמש בזמן ההריון. אותם חומרים גורמים לעור האישה ההריונית לרגישות יתר, שגם כך רגיש מאוד.

יש חשיבות גדולה לטיפול בעור הפנים בנשים בהריון, אך לצורך על דרוש ידע ודיוק.

האם יש חשיבות בשתייה מים במהלך הריון?

חשוב לשתות מים בכל זמן ובהריון בפרט משום שהעובר שותף ולכן יש לשתות כמות גדולה יותר. מעבר לחשיבות בשתייה מים למען תקינות ההריון, כאשר לא שותים מספיק מים העור מתייבש, שבר הגורם לאדמומיות ולתחושה שורפת ולא נעימה הגורמת להזדקנות מואצת של העור.

האם יש צורך להכין את הגוף ועור הפנים לפני כניסה להריון?

חשוב מאוד לפי כניסה להריון להכין את הגוף , התזונה צריכה להיות מאוזנת ולכלול את כל אבות המזון. בנוסף, יש לבדוק את כמות המוגלובין בדם, את קבוצת ה-B, את החומצה הפולית ועוד. כל זאת על מנת להגיע להריון ללא חסכים, חסכים = חולשת הגוף. חסכים אלו מעצימים מצבים כגון אקנה, פיגמנטציה ורקמה רגישה לצלקות.

תזונה בהריון – אילנית רוצה שהתזונאית תכתוב על זה.

חשיבות השימוש בקרם הגנה בזמן הריון

יש חשיבות גדולה בשימוש בקרם הגנה בכלל ובהריון בפרט!

העלייה ברמת ההורמונים בגוף בזמן ההריון בשילוב עם השמש הופכת את העור לרגיש מאוד לפיגמנטציה. בזמן הריון ממילא יש סכנה לפיגמנטציה ולכן רצוי לא לעודד עוד פיגמנטציה , אשר ממנה הרבה יותר קשה להיפתר (פיגמנטציה סולרית).

בנוסף, במצבים של אקנה בהריון, השמש גורמת לפצעים להשאיר אחריהם סימנים מכוערים המעודדים הזדקנות של העור.

אחרי הלידה

אחרי הלידה יש צורך בשיקום העור, לא פחות מבתקופת ההריון.

העור עובר משבר נוסף, יש צניחת הורמונים, הגוף עייף ויש נשירת שיער – העור מאותגר שוב. לכן אנו חייבות לטפל בעור הפנים שלנו ולתמוך בו לפי תופעות הלוואי שהופיעו ונוצרו במהלך ההריון. אם העור מיובש כיוון שאנו מניקות יש לשתות הרבה מים ולספק לעור חומצה היאלורונית בכמויות (חומצה שקושרת מים לעור), קרם לחות וחומרים נוגדי רדיקלים חופשיים וחומרים הנוגדים את האצת הזקנות העור. חומרים אלו מסייעים לשיקום העור ולתמיכתנו בו.

בנוסף, תזונה עשירה באבות המזון חשובה כיוון שבהנקה אנו מעניקים לרך הנולד חלק ממה שהגוף שלנו צריך.

ולא פחות חשוב! אתן עייפות לאחר לילות ללא שינה וניתנה אינסופית, מגיע לכן שעה של טיפול מרגיע!

לפרטים נוספים, התאמת תכשירים, רכישת קרם הגנה מתאים וקביעת טיפול צרי איתנו קשר.