חיטוב הצואר, מתיחת פנים ובוטוקס – כל הדרכים להצעיר את הלוק

עוד לא התגלה שיקוי החיים שיעצור את שעון הזמן מלכת. על אף הקדמה, הטכנולוגיה, הידע והמדע- כולנו נזדקן, גופנו יאבד מחיוניותו והסוף כבר ידוע. אבל ההכרה הזו לא אומרת שהדרך לשם חייבת להיות מהירה ומצערת. תחום טיפולי היופי והאסתטיקה בעשורים האחרונים מתרחב ומתפתח בהתמדה. המודעות למראה, הטכנולוגיות המסייעות להאט את תהליך ההזדקנות, והאפשרויות הטיפוליות הרבות- יכולים להוריד מאתנו כמה שנים ולגרום לנו להרגיש ולהיראות צעירים בגופנו ובנפשנו.

הסימנים על הפנים

הזמן מתחיל לתת אותותיו בגופנו כבר בשנות השלושים של חיינו- כתם זעיר, קמט קטנטן, וריד שצץ, החזה שהופך כבד ומתחיל להישמט, עודפי עור וסימני מתיחה פה ושם ועוד ועוד. עובדה זו המתנגשת עם התפיסה הרווחת לפיה ארבעים הוא השלושים החדש וכמובן העלייה בתוחלת החיים גורמות לכולנו לתור אחר פתרונות קסם שיסייעו לנו להעלים את סימני הזמן ואת אותות הגיל.

למרבה הצער, סימני הגיל הכי בולטים מופיעים על עור הפנים והצוואר. "עור הפנים והצוואר, בניגוד לחלקי עור המכסים איברים אחרים בגופנו, חשוף הרבה יותר לפגעי הזמן. הגנטיקה, החשיפה לשמש והרגלי החיים נותנים את אותותיהם בעור החשוף והגלוי שמתקמט ראשון ומתכסה כתמים יותר מאזורי עור אחרים" אומר דוקטור רונן גלזינגר, מנתח פלסטי מומחה המתמחה בין היתר במתיחות צוואר ופנים. ואכן, עור הפנים והצוואר מתקמט ראשון והוא לצערנו הכי משפיע על המראה שלנו. אם אלה יראו צעירים, מתוחים, מורמים, הדוקים, רעננים וצעירים, כך ניראה גם אנחנו.

אפשר להצעיר את הלוק

את רוע הגזירה לא ניתן לשנות – בכל מקרה נזדקן והזמן ייתן אותותיו בפנינו ובצווארנו, אבל, למרבה המזל לרפואה האסתטית בכלל ולד"ר גלזינגר בפרט יש שלל אמצעים וטכנולוגיות להאט את התהליך, לעכב את ההתרחשויות, לשפר את המראה שלנו ולהצעיר את הלוק. “מי שמתחיל טיפולים בזמן, ומעניק לעור הפנים והצוואר תחזוקה וטיפול נחוצים ונכונים יכול בהחלט להיראות צעיר מכפי שנותיו" הוא אומר, "פעולות אסתטיות לא מורכבות במיוחד יכולות לסייע לנו להרוויח עוד כמה שנים ולדחות מעט את הקץ".

טיפולים יעילים

אז אילו טיפולים קיימים כיום ואשר יש בכוחם לעזור לנו להיראות צעירים? “חשוב מאד לשלב בין אורח חיים לבין טיפולים קוסמטיים" אומר המנתח הפלסטי ד"ר גלזינגר ומפרט את הצעדים שיעזרו לנו לעצור את מחוגי השעון:

  1. שמירה על אורח חיים בריא: אכילה מאוזנת, משקל גוף תקין ופעילות גופנית מתונה ותכופה מסייעת לתחושה ולהרגשה, משפרת את הבריאות וגם תורמת למראה.
  2. תחזוקה שוטפתשל הפנים והצוואר כוללת שימוש בקרמים ותכשירים רווים בלחות גם מסייעת לשיפור המראה.
  3. הימנעות מעישון– עישון גורם להרבה תחלואות וגם מזרז את ההזדקנות, ההתקמטות והופעת הכתמים על הפנים והצוואר.
  4. חשוב ביותרלהימנע מחשיפה לשמש– יש להגן על עור הפנים, לא להיחשף לשמש בשעות השיא ובעת שהייה בשמש יש להשתמש בקרם מקדם הגנה ולחבוש כובע ומשקפי שמש. השמש מייבשת את העור, פוגעת בחיוניות ובמראה שלו וגורמת להופעת כתמים וקמטים.
  5. ביצוע טיפוליםתכופים לעור הפנים והצוואר- ועל כך יש לפרט בהרחבה.

טיפולים לעור הפנים והצוואר

תעשיית היופי והאסתטיקה מציעה מגוון טיפולים להצערת מראה עור הפנים והצוואר. חלק מהטיפולים יעילים ואחרים קצת פחות. כדי להסתייע בטיפול איכותי שיבטיח תוצאות יש לפנות למומחים בעלי שם, ניסיון וידע שעברו הכשרה בתחום. הכוונה כמובן למנתחים פלסטיים. מי שמתפשר ופונה לכל מומחה מבלי לבדוק את הכשרתו עלול להתאכזב מהתוצאות.

ישנם שלושה טיפולים עיקריים המבוצעים על ידי מנתחים פלסטיים מומחים ואשר יש בכולם לסייע לשיפור מראה עור הפנים והצוואר. ד"ר גלזינגר: “ישנם טיפולים שמרניים, הכוללים, הזרקות של בוטוקס לשם מילוי קמטים. טיפולים אלה מאפשרים מילוי קמטים, הענקת מראה עור פנים וצוואר רענן ובריא. על הטיפול יש לחזור מדי פעם לפי הצורך. בוטוקס הוא רעלן שכמות זעירה ממנו מוזרקת לשריר ומרפה אותו. הרפיה זו גורמת לטשטוש ואפילו העלמה של הקמטים לתקופה של חמישה עד ששה חודשים".

לצד טיפול שמרני זה ישנם טיפולים פולשניים יותר, אשר נחוצים בגיל המבוגר, כאשר הטיפול השמרני איננו מסייע. הכוונה היא לניתוחים קוסמטיים – ניתוחים פלסטיים. דוקטור רונן גלזינגר, מנתח פלסטי מפרט: “ישנו ניתוח מתיחת פנים וכן ניתוח לעיצוב הצוואר. ניתן לשלב ולעשות את שני הניתוחים- זאת על פי החלטת המטופל והמנתח הפלסטי. בניתוח מתיחת פנים מתבצעים חתכים זעירים על קו התפר שבין המצח, האוזניים והשיער ומתבצעת הרמה של השריר שהתרופף עם הזמן.
לאחר מתיחת השריר וקיבועו מתבצעת כריתה של עודפי העור. הניתוח מעניק מראה פנים חלק רענן, צעיר ומבריק, נעדר קמטים וקמטוטים. ניתוח עיצוב הצוואר המכונה גם 'מתיחת צוואר' הוא הרבה פחות מסובך מניתוח מתיחת פנים (הכרוך בהרדמה מלאה ותקופת החלמה לא קצרה) וניתן לבצעו בהרדמה מקומית בלבד. במהלך הניתוח מתבצעת שאיבת שומן מהאזור ואיחוי השריר שהזמן גרם להתרופפותו והוא שגורם למראה של סנטר כפול ושמוט”.