השפעתם של ההורמונים על ביראות העור במהלך החיים

הורמונים הם מקור לשינויים המתחוללים בגוף ובהנהגות האישה בשלבים השונים של חייה: התבגרות, הריון, גיל המעבר.

כל תא בגוף האישה מושפע מההורמונים. שינויים הורמונאליים משפיעים על ההרגשה, הבריאות ואיכות החיים.ההורמונים אחראים למצב הרוח, לזיכרון וליצר המיני. הם שקובעים את איכות השיער, הציפורניים, העור והעצמות. ההורמונים אחראים גם לעיכול נכון, לתפקוד המפרקים והם המחליטים אם נסבול מחום או מקור באופן קיצוני. העור הוא אחד העדים הראשונים לשינויים הורמונאליים המתחילים בגוף האישה במהלך חייה. הסיבה העיקרית להופעת פצעונים, כתמי פיגמנטציה חוסר ברק או גמישות של העור הינה לרוב הורמונאלית. הכל עניין של איזון ומינון ולחוסר איזון יש השלכות רבות.

גופינו פועל כמו שעון חול: ההורמונים הם גרגירי חול שנעים מקצה אחד לקצה השני של שעון חול.הם חייבים להיות מאוזנים על מנת להבטיח תפקוד נכון. מספיק בגרגיר אחד יותר או פחות כדי ליצור מצב בעל השלכות על הגוף ועל העור.

כיצד פועלים ההורמונים?
הורמונים הם שליחים כימיים המופרשים בכמויות זעירות על ידי המערכת האנדוקרינלית שמאזנת את ייצורם. שלחים כימיים אלו שולטים על תפקוד כל איברי הגוף. ואחרים על כל תופעה הקשורה לגוף שלנו, החל מתחושת רעב, הרגשות, גדילת השיער, העלייה או הירידה המשקל, איכות השינה וכמובן העור שלנו.
קיימות שלוש בלוטות אנדוקריניות עיקריות הקשורות למערכת הרבייה של האישה: ההיפותלמוס, בלוטת יתרת המוח והשחלות.

מה קורה בשלב ההתבגרות?
בגיל ההתבגרות כמות ההורמונים עולה. כאשר הגוף מגיע לגיל מסוים המוח משחרר הורמון גדילה (GH-RH) אצל נשים. ההורמון מגרה את ההורמונים הסטראוידיים (אנדרוגנים) המפעילים את הביוץ. האנדרוגנים משפיעים על בלוטת החלב, גודלן של אלה עולה וכתוצאה מכך ישנה הפרשת יתר של חלב העור נהפך לשמן, מבריק בעיקר האזורי המצל הלחיים והסנטר. חלב זה מורכב משומנים, שברי תאים וחיידקים. לעתים התהליך מלווה בהצרת הצינורית של זקיק השערה.
תחילת התהליך של היווצרות פצעון היא היתקעות של פקקי חלב בתעלות זקיקי השערה. בסביבה שומנית זאת חיידקי האקנה משגשגים, הם גורמים לפירוק החלב לחומצות שומן חופשיות ולדלקת סביב זקיק השערה עם יצירת מוגלות שטחיות או עמוקות.
אקנה – פצעי בגרות – היא מחלת בעור השכיחה ביותר, מעל ל80% מהאוכלוסייה סובלים מאקנה במהלך חייהם. המחלה מופיעה בתחילת גיל ההתבגרות ובדרך כלל דועכת מעצמה בעשור השני. אך 30% מהמקרים בעיקר אצל נשים המחלה נשארת גם בעשור השלישי והרביעי לחייהן.

האם לאחר גיל ההתבגרות ההורמונים מתייצבים? ולמה עורם של חלק מהאוכלוסייה נשאר שמנוני ובעל פגמים?
מבלד השפעתם של האנדרוגנים על בלוטת החלב ישנו הסטרס שאף הוא משפיע על ההיפותלמוס נשולח סיכונים ואותות לכל הגוף, השרירים מתכווצים, דופק הלב והנשימה מואצים, מערכת העיכול נהית איטית יותר. בד בבד ההורמונים הסטראוידיים(אנדרוגנים) מופרדים וכפי שראינו זאת ייצור החלב גדל. הקורטיקואידים המופרשים גורמים לדלקת, להאטה של מערכת החיסון ולירידה ביכולת ריפוי הפצעים.

מהי השפעת ההיריון של העור?
בתקופת ההיריון מתחוללים שינויים הורמונאליים רבים בגופה של האישה המשפיעים על העור והשיער, למעשה השינויים כל כך רבים שנשים רבות מגבירות את השימוש שלהם במוצרי איפור וטיפוח. באותה התקופה עולה ריכוז ההורמונים הנשיים בדם (פרוגסטרון, ואסטרוגן), ובאותו זמן מופיעים הורמונים ייחודיים להריון המיוצר בשליה. השינויים בגופה של האישה ההרה מתבטאים בין היתר בתופעות עוריות.
כידוע השיער הינו איבר אינטגראלי של העור ולכן גם הוא עשוי להיות מושפע משינויים אלה באותה מידה. לרוב ביטויי ההיריון בעור ובשיער אינם מסוכנים וחולפים זמן קצר לאחר הלידה, אך אצל חלק מהנשים ההשפעה עלולה להפוך כרונית ודורשת התייחסות לטיפול ממוקד. נשים רבות מפתחות בזמן ההיריון כתמים חומים על הלחיים המצח או מסביב לעיניים. תופעה זו שכיחה יותר אצל נשים שהן בעלות עור ככה, ובנשים הנוהגות לבלות שעות רבות כשהן חשופות לשמש. היא יכולה להיות קשורה גם בנטילה ממושכת של גלולות למניעת הריון המחקות מצב של הריון.

מהי השפעת המנופאוזה על העור?
גיל המעבר אצל נשים (מנופאוזה) היא תקופה בחיי האישה בה נפסק המחזור החודשי. בשל הזדקנות השחלה שגורמת לשינויים הורמונאליים טיפוסיים. מצב דומה מתרחש בזמן הופעת המחזור הראשון, גם שם מופיעים שינויים הורמונאליים שגורמים למהפך גופני. כלומר בחיי האישה מתנהל מעיין מסלול הורמונאלי – ממצב חסר הורמונים קיצוני בילדות לתקופה פוריות רוויה הורמוני מין ששיאה בהריון ומשם חזרה לתקופה חסר – המנופאוזה.
גיל המעבר מלוה התופעות רבות: גלי חום, שינויי מצב רוח, נדודי שינה, כאבי פרקים ואוסטיאופוזיס. אולם הדוגמא הטובה ביותר להשפעת החסר האסטרוגני על תפקוד הרקמות היא מצב העור במנופאוזה.במחקרים רבים נמצא שאיכות העור יורדת עם הגיל בשל הצירוף של הזדקנות רגילה, הזדקנות כתוצאה מהשפעת הקרינה במהלך החיים, גורמים סביבתיים וסיבות הורמונאליות. החלק ההורמונאלי של הזדקנות בעור קשור לירידה בתכולת הקולגן בעור, לירידה בתכולת המים ובאלסטיות שלו ועליית הייצור החלב. העור בתקופת מנופאוזה הופך דק יותר, יבש ורגיש לפגיעה. מופיעה היצרות בכלי הדם המקומיים וירידה בהפרשת השומניות שמקטינה את השימון של העור. יש לציין, שהירידה באיכות הקולגן באלסטיות שלו ובעובי העור ניתנת להיפוך על ידי מתן אסטרוגן.
האם ניתן לנהל שינויי הורמונאליים אלו? וכיצד להקטין את השפעותיהם על העור?
הורמונים הינם חלק אינטגראלי של גופנו ופיקוח מלא עליה הינו משימה קשה במיוחד. אף על פי כן ניתן לנסות להגיע לאיזון כלשהו על ידי אורך חיים בריא וכמה שפחות סטרס. גם על גבי העור הכל עניין של איזון ומינון.

במרכז אילנית כהן:
אנו מטפלים בקוסמטיקה פרא רפואית טבעית, חומרים וטיפולים העוזרים לאזן ולמתן את ההשפעות השליליות של חוסר האיזון ההורמונאלי כגון: בטטה פראית (פרוגסטרון צמחי) וסויה (פרוגסטון צמחי) העוזרים למיצוק ולאלסטיות של העור. כמו כן חומצות התורמות לשיפור התחדשות התאים, הבהרה, ריפוי, ליחוח העור, שיפור עור צלקתי ומקומט.

Leave a reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *