העלמת צלקות

צלקות נוצרות כתוצאה מנזק שנגרם לרקמות הרכות והעור. הנזק עצמו עלול לנבוע מקשת רחבה ומגוונת של גורמים, החל מפציעות שלא החלימו כהלכה וכלה בתפרים שבוצעו בצורה רשלנית. צלקות עשויות ללבוש מגוון רחב של צורות, אך ברוב המוחלט של המקרים הן מותירות סימנים לא מחמיאים על מקומות שונים ברחבי הגוף. במאמר זה תוכלו ללמוד על חלק מסוגי הצלקות הנפוצים ביותר, וכן על מספר דרכים בעזרתן ניתן להעלים צלקות.

אילו סוגים שונים של צלקות קיימים?

  • צלקות קלואידליות – מדובר בצלקות שמשתרעות הרבה מעבר לשטח שמכסה הפצע, והן מאופיינות במראה גס ובשרני למדי. צלקות מסוג זה עלולות להיווצר כתוצאה מצמיחה מופרזת של רקמות החיבור בגוף, כאשר ייתכן שהסיבה לכך נעוצה בנטייה גנטית. רוב הצלקות הקלואידליות מתמקדות בדרך כלל באזורים של תנוך האוזן, בחזה, ברגליים ובגב, אך הן בהחלט עלולות להופיע במקומות נוספים בגוף. טיפול בצלקת קלואידלית לעתים קרובות כרוך בשילוב טיפולים נוספים, ביניהם ניתוח להסרת הצלקת עצמה לצד חבישה באמצעות יריעת סיליקון והזרקת סטרואידים שעברו דילול.
  • צלקות רחבות – בצלקות מסוג זה קיים מרחק רב בין השוליים של הרקמה הבריאה. צלקות רחבות עלולות להיגרם כתוצאה מתפרים שבוצעו בצורה לא מקצועית, בחוטים מאיכות ירודה, ממתח מוגזם באזור הפצע וכיוצא באלה. בדרך כלל הטיפול בצלקות רחבות כרוך במעבר ניתוח.
  • צלקות אטרופיות – צלקת אטרופית עלולה להיווצר כאשר בתהליך הריפוי נוצרת רקמה דקה וחלשה לעומת שאר הרקמות שבסביבה הבריאה המקיפה אותה. מדובר בצלקות רחבות למדי, אשר בדך כלל נובעים מטיפול בהזרקה מקומית של סטרואידים לאורך זמן רב מדי. בנוסף, דלקות אטרופיות עלולות להיווצר כתוצאה מבעיות בתהליך ההחלמה בעקבות גיל מבוגר, מחלות כרוניות כדוגמת סכרת או שימוש מופרז בסטרואידים.
  • צלקות גסות – צלקת גסה, אשר ידועה גם בתור צלקת היפרטרופית, עלולה להיווצר כתוצאה מצמיחה מוגזמת של רקמת החיבור, בשילוב עם הפקה מופרזת של רקמות צלקתיות. מדובר בצלקות המאפיינות אחוז מזערי באוכלוסייה. בנוסף, צלקות גסות עלולות להיגרם בעקבות מתח מופרז באזור שבו התבצעה תפירה, בעיות בכלי הדם, עישון מופרז של סיגריות וכיוצא באלה. צלקות גסות בדרך כלל מופיעות באזור הכתפיים, בגב ובסביבת עצם החזה.

מהן הדרכים השונות בעזרתן ניתן להעלים צלקות?

  • חומרים למילוי קמטים – במקרים בהם הצלקות שקועות, יש אפשרות להשתמש בחומרים למילוי קמטים, אותם יוצקים תוך הצלקת השקועה, ועל ידי כך לטשטש את מראה הצלקת. ישנם חומרי מילוי המיועדים לטיפול לטווח קצר בצלקות שקועות, וישנם כאלה הפועלים לאורך זמן.
  • העלמת צלקות בלייזר – ניתוחי העלמת צלקות הכוללים טיפול בלייזר למעשה משטחים את הצלקת הבולטת, כך שהיא תהווה חלק בלתי נפרד מהעור ותהיה בעלת מראה נעים יותר. טיפול זה מתאים לרוב לצלקות שטחיות.
  • כריתת צלקת בניתוח – במקרים קיצוניים, בהם השיטות האחרות לא עובדות, ניתן לפנות לאפשרות של כריתת הצלקת, אשר מתאים בעיקר להעלמת צלקות עמוקות.