הסוף לאקנה

פצעי האקנה מופיעים על פנינו ללא הודעה מוקדמת. לרוב הוא מופיע הגיל ההתבגרות אך גם הרבה פעמים נראה את התופעה גם בקרב הבוגרים/ות בנינו.

האקנה הינו זיהום בתעלות בלוטות החלב. כאשר בלוטת החלב נסתמת חיידקים נצמדים אל השומן התת-עורי, מפרקים את השומן לחומצות שומן, אלו מגרות את העור וגורמות לדלקת זיהומית.

תהליך זה יכול לנבוע מכמה סיבות:

1.הורמונאלית– א.גיל ההתבגרות– בגיל זה המערכת ההורמונאלית באופן טבעי אינה מאוזנת (עד גיל 18), אחוז הורמון הטוסטסטרון גבוה, דבר הגורם להגברת הפרשת חלב והאצת תחלופת תאי העור. תהליך זה הינו טבעי לגיל זה ומתאזן עם הזמן אך חשוב לטפל במקביל אצל קוסמטיקאית על מנת להימנע מצלקות וכתמים.

ב.גיל הבגרות– מגיל 20 ומעלה עדיין יש תופעה אנומלית של חוסר איזון

הורמונאלי, המצריכה טיפול אצל אנדוקרינולוג (רופא שמטפל בבעיות הורמונאליות) ובמקביל לטפל אצל קוסמטיקאית. התופעה מאוד דומה בתהליך לזו שבגיל ההתבגרות אך הסיבות הן שונות.

2.תזונה לא מאוזנת, אכילת יתר של שומנים ואוכל מתועש ותזונה חסרה בויטמינים עלולה לגרום לשיבוש תפקודי הגוף ולהופעת פצעים.

3.מתח נפשיגורם להפרשת ההורמון הגורם להאצת פעילות מערכת ההפרשה ההורמונאלית ולחוסר איזון בה ועקב כך להופעת פצעים

4.נטילת תרופות מסוימותכגון תרופות פסיכוטיות, עלולה לגרור תופעות לוואי כגון שיבוש הורמונאלי הגורם להופעת פצעים.

כמה עצות מעשיות למניעת הבעיה ולעצירת התפשטותה:

  1. גש/י מיד לקוסמטיקאית מומחית לבעיות עור אשר לה ידע ספציפי בטיפול באקנה. יש לבדוק את מקצועיותה כך: שוחח/י עם לקוחות ממליצים או קרובים שהתנסו בטיפולים אצלה, אם התחלת לטפל אצלה בדוק/י האם היא ממליצה על טיפול חיצוני משולב עם פנימי, האם החומרים בהם היא משתמשת הינם פרא-רפואיים וכן בדוק/י האם הקוסמטיקאית מקשרת בין הרגשתך הכללית ביחס ישיר למצב העור.
  2. יש להקפיד לישון על ציפית נקייה.
  3. מומלץ להחליף את המגבת לניגוב הפני בנייר טישו.
  4. ניקוז פצעים מוגלתיים הוא תפקידה של הקוסמטיקאית בלבד!
  5. ביצוע קומפרסים בתה בבונג (קמומיל) מדי ירגיע את הדלקת – לקוחים סיר מים, מגבת ושלושה תיוני בבונג. יש לשים בסיר מים ואת התיונים ולהביא לרתיחה (יש להשאיר במצב רתיחה כ-5 דקות), לטבול את המגבת במים הרותחים (בזהירות רבה) להניח על עור הפנים על שהמגבת כבר לא חמה. פעולה זו יש לבצע במשך 10 דקות לסירוגין.

שלך,

אילנית כהן