דיאטה, ניתוח להצרת היקפים – ומה שביניהם

אצל חלק מהאנשים, אזורי גוף שונים צוברים עם השנים משקל ומוקדי שומן, התלויים גם במבנה הגוף, הרגלי האכילה, הכושר הפיזי, הלידות, העבודה, העומס ועוד. הצרת היקפים היא מונח כולל, המאגד בתוכו שיטות רבות ושונות להשגת מראה רזה וחטוב – חלקן באמצעות ניתוח ואחרות ללא ניתוח ובאמצעים בלתי פולשניים. היום ניתן להצר היקפים בין היתר בדיאטה, או באמצעות פרוצדורות שונות כדוגמת: ניתוח, עיסוי, המסת שומן, שימוש בלייזר, אולטראסאונד או גלי רדיו. לפניכם מדריך שעושה סדר ומסייע להבנת מושגי התחום.

תזונה, עיסוי וטיפול בתחבושות קרות

המעוניינים להצר היקפים פונים בדרך כלל כצעד ראשון לשינוי תזונתי, ומשתדלים להקפיד על דיאטה. בשל הנטייה הגוברת להשמנה, נפוצות היום שיטות רבות לדיאטת הרזיה. לפני ובמהלך שינוי תזונה לצרכי הרזיה מומלץ לפנות לבעל מקצוע בתחום: רופא/ה, תזונאי/ת או דיאטנ/ית, ואפילו נטורפט/ית על מנת שיסייעו בהרכבת תפריט מאוזן שימלא את צרכי גופכם. עם זאת, ישנם אזורי גוף בהם מצטברים עם השנים שומנים "עיקשים" שאפילו דיאטה מאוזנת ומוקפדת אינה יכולה לצמצמם. כאן נכנסים לתמונה טיפולים רבים מסוגים שונים.

שני טיפולים המבוססים על מגע חיצוני הינם עיסוי וטיפול בתחבושות קרות. עיסוי אזורי המותן, הירך והבטן בעזרת קרמים ייעודיים המסייעים לפירוק תאי שומן מסייע להורדת היקפים, חיזוק העור, הברק והגמישות שלו. קיימים בשוק גם מכשירים המעניקים עיסוי מכני לשם הצרת היקפים. תוצאות טובות עוד יותר מושגות כאשר משלבים טיפולי עיסוי תדירים עם תזונה בריאה ופעילות גופנית קבועה. תחבושות קרות מסייעות לטיפול בבעיות כדוגמת נימים בולטים, ורידים (דליות) וצלוליטיס רך. במהלך הטיפול מצמידים לפני העור תחבושות (קומפרסים) ספוגות בחומרים מצננים. פעולת הקירור תורמת להתרחבות הורידים וזרימת דם טובה, וכן יוצרת תהליך מואץ של שריפת קלוריות, על מנת לשמור על חום הגוף.

ניתוחים להצרת היקפים

קיימים מספר סוגי ניתוחים לשם הצרת היקפים, הנבדלים זה מזה מעט, ובעיקרם מתבצע תהליך של המסה או שאיבת שומן מן התאים באזורים המועדים לעודפי שומן, תחת הרדמה חלקית או מלאה. ניתוח שאיבת שומן כולל בדרך כלל ביצוע מספר חתכים קטנים באזור המיועד, והחדרת צינוריות השואבות את שומן הגוף. ישנן שיטות בהן מוחדרים לגוף מים המועשרים בחומר המסייע בהפרדת השומנים מן התאים או צינוריות רוטטות, שהורסות את הרקמות השומניות ותורמות לסילוקן. פרוצדורה ניתוחית מסוג אחר היא ניתוח לעיצוב ומתיחת העור. זהו ניתוח שבמהלכו מסירים עודפי עור מיותרים ורפויים מאזורי הבטן והירכיים, ומהדקים את עור הגוף כך שייראה מתוח, רענן וגמיש.

הצרת היקפים באמצעות קרני לייזר

מכשירים המשמשים להצרת היקפים באמצעות קרני לייזר מאפשרים טיפול שאינו פולשני – ללא ניתוח, הרדמה או כאבים. טיפולי הלייזר נחשבים בטוחים ומשוללי תופעות לואי, ומתאימים בדרך כלל להצרת היקפים באזורי האגן, הבטן והירכיים. מכשירי הלייזר השונים פולטים קרן שחודרת לתא וממיסה את השומנים שבו. השומנים המומסים נפלטים מן התא ומפונים על ידי מערכות הגוף. מרבית טיפולי הלייזר מצריכים מספר טיפולים בתדירות של אחת לכמה ימים עד שבוע, וניתן לראות תוצאות תוך פרק זמן קצר יחסית.

טיפול בגלי רדיו או אולטראסאונד

שימוש בגלי רדיו מחדש את סיבי הקולגן ומשפיע על מרקם ומראה העור: הוא הופך את העור לגמיש ובעל מראה צעיר ורענן. גלי הרדיו ממריצים את פעילות כלי הדם באזורים המטופלים ואת מערכת הלימפה. שימוש בגלי אולטראסאונד מקובל בעיקר לשם הצרת היקפים שמקורם בצלוליטיס, באזורי הירך והבטן. הטיפול איננו פולשני, מגביר את זרימת הדם ובכך מסייע לפירוק השומנים בתאים.

הצרת היקפים תורמת למראה צעיר, רענן וחיוני, שיפור המראה והתחושה הכללית. זכרו כי בכל דרך בה תבחרו, כדאי ללוות את התהליך באנשי מקצוע מוסמכים, הקפדה על תזונה בריאה ופעילות גופנית מתונה, שיתרמו גם הן לירידה במשקל ולשמירה על היקפי הגוף הרצויים.

Leave a reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *