אקנה אצל תינוקות

הורות היא אחד הדברים הטובים והמאתגרים ביותר שאנשים חווים במהלך חייהם. ההורות באה עם תגמול רב, אך גם עם לא מעט מכשולים שלא תמיד נדע כיצד להתמודד עמם, בייחוד במפגש ראשון. בכל הנוגע למצבם הפיזי של תינוקות, חשוב להיות ערים לשינויים שהם חווים, כמו בעיות שונות שנוצרות בעור, למשל, כדי להיות מודעים להם וגם לטפל בהם במידת הצורך. אקנה אצל תינוקות הוא תופעה שכיחה, אך הורים רבים, לרבות כאלו שמדובר בילדם הראשון, עלולים להילחץ למראה הפצעים הללו על העור של תינוקם. אף על פי שתופעה זו איננה נעימה למראה ועלולה גם לגרד, אין סיבה להילחץ מאקנה של תינוקות, שכן יש לכך טיפול.

מתי מתחיל להיווצר אקנה אצל תינוקות ומה הגורמים לו?

אקנה אצל תינוקות יכול להופיע בגיל צעיר של מספר שבועות, והוא מתפתח בעיקר באזור הסנטר, המצח והלחיים. במצב של אקנה אצל תינוקות, עורם הופך להיות לרגיש במיוחד, כאשר בכי מוגבר וחיכוך עם בדים שונים עלולים להחמיר אותו. ישנם מספר גורמים להיווצרות של המצב הזה בקרב יילודים, שלכולם יש טיפול באקנה שיכול להקל על עור היילודים.

  1. חלב אם – צריכה של חלב אם גורמת לעתים להיווצרות של אקנה אצל תינוקות בגלל הרכבו.
  2. שינויים הורמונליים – בדומה לגיל ההתבגרות, בו חווים פרצים של אקנה בגלל שינויים הורמונליים, כך גם תינוקות מושפעים מתמורות מהסוג הזה. השינויים ההורמונליים שגופם של יילודים עובר לאחר לידה מעורר היווצרות של אקנה על פניהם.
  3. ייצור מוגבר של חלב – חלב, אותו רכיב שומני שנמצא בעור, מיוצר באופן מוגבר אצל תינוקות וגורם לחסימה של זקיקי השערות. מצב זה גורם ליצירת מוגלה ושלפוחיות אדומות, כלומר – אקנה.
  4. מיליאריה – מיליאריה היא תופעה שבה בלוטות הזיעה נחסמות, מה שגורם ליצירת שלפוחיות ואודם בעורם העדין של תינוקות.

טיפול באקנה אצל תינוקות

בגלל הרגישות של עורם העדין של התינוקות, אסור לגעת בפצעים, אלא להתייעץ עם רופא לגבי טיפול באקנה. חשוב להשתמש בבדים ובסבונים עדינים כדי למנוע את החמרת המצב ולשטוף את עורו של התינוק בעדינות כאשר יש עליו פריחה מוגלתית. יתרה מזאת, יש בשוק מוצרים היפואלרגניים מיוחדים עבור תינוקות, כמו סבונים ומשחות, שניתן למרוח על הפריחה כדי להקל את האדמומיות. אם הבעיה נמשכת, מומלץ להתייעץ עם רופא ילדים או עם רופא עור שיוכלו לרשום משחות אנטיביוטיות או נוגדות פטריות בהתאם לצורך. במקרים מסוימים, ייתכן שיהיה צורך בטיפול בסטרואידים מיוחדים עבור התינוק, שיוכלו לרפא את עורו ולתת לו וגם לכם מנוח. אקנה אצל תינוקות הוא שכיח למדי, ואין סיבה לחשוש ממנו. טיפול באקנה כיום הוא פשוט וקל ויש ביכולתו לרפא את עור התינוק כליל. כדי למנוע את החמרת המצב, פשוט היו זהירים עם החומרים שהתינוק נחשף אליהם, ובשילוב עם הטיפול, תוכלו להיות בטוחים שעורו יחזור להיות חלק ובריא.

Leave a reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *