אילנית כהן

מה לעשות ומה לא לעשות עם אקנה

שתפו

מדובר באחת מבעיות העור השכיחות ביותר בגילאי העשרה, אך כזו העשויה להופיע גם בגילאים מבוגרים יותר. האקנה באה לידי ביטוי בדרכים שונות, ופעמים רבות מלווה בתחושת חוסר נוחות רבה. מדובר בפצעי בגרות, המופיעים על עור הפנים ולעיתים גם באזורים נוספים בגוף. אחת הסיבות העיקריות לכך היא פעילות יתר או חסימתן של בלוטות החלב, וזאת בשל ייצור מוגבר של הורמוני המין (האנדרוגנים), הקיימים הן אצל נשים והן אצל גברים.

אם אתם סובלים מאקנה, הנה כמה טיפים שיעזרו לכם להתמודד עם התופעה בצורה הטובה ביותר:

מה לעשות

כדי להתמודד עם האקנה בצורה הטובה ביותר חשוב לשמור על שגרת טיפולים קבועה, הכוללת, בין היתר, שטיפה עדינה מאד של עור הפנים. מומלץ, ולפחות פעמיים ביום, לשטוף את עור הפנים בעזרת סבון עדין מאד, המיועד לעור אלרגי ולעור רגיש. בנוסף, חשוב לשמור על כמות הוויטמינים והמינרלים שבגוף, הנדרשים גם לעור עצמו. תוספי תזונה או מזונות, העשירים בכך, יכולים לעזור להתמודד עם הבעיה ולשמור על רמה מאוזנת של הוויטמינים והמינרלים בגוף. חשוב, כמובן, גם להקפיד ולשתות לפחות 8 כוסות מים ביום, המונעות יובש ושומרות על הלחות שבעור. כחלק משמירה על אורח חיים בריא ובמסגרת הפעולות שיש לנקוט במקרים של אקנה, גם פעילות גופנית יכולה לעזור. פעילות גופנית ממריצה את מחזור הדם, מפחיתה את רמות הסוכר ומשפרת את תפקודה של המערכת ההורמונאלית.

מה לא לעשות

כדי שלא להחמיר את התופעות הנלוות לאקנה ולא להחריף את מצבה, מומלץ להימנע מכמה פעולות. למשל: רבים הסובלים מאקנה נוהגים לפוצץ ולחטט בפצעונים. פעולה שכזו יכולה לגרום להופעתם של פצעונים נוספים וגם להותיר על העור צלקות. גם שטיפה רבה מדי של העור יכולה להזיק. שטיפה כזו גורמת לייצור מוגבר של שומן ולייבוש העור. שפשוף עור הפנים יכול לגרום לקילופי עור, הסותמים את הנקבוביות ומעודדים את הופעתם של פצעונים חדשים או את החמרת מצבם של הקיימים. גם חשיפה מוגברת לשמש יכולה להזיק לסובלים מאקנה, ובכלל איננה מומלצת באופן כללי. תזונה לא נכונה ומזונות עתירים בסוכר או בפחמימות משפיעים ישירות על בלוטת החלב ויכולים להוביל להחמרת המצב.

חשיבות הביקור אצל קוסמטיקאית מתאימה

אחת הדרכים הטובות ביותר להתמודד עם אקנה היא על ידי טיפול פנים מתאים, המוצע על ידי קוסמטיקאיות המתמחות בכך. קוסמטיקאית, בעלת ההכשרה המתאימה, יכולה לזהות את עוצמת ודרגת האקנה, שממנה סובלים, ולהתאים את הטיפול שיכול לסייע בכך. קוסמטיקאית מקצועית יכולה גם להנחות את המטופל כיצד עליו לנהוג ואילו פעולות עליו לבצע מדי יום כדי לשמור על עור הפנים ולא להחריף את המצב. מומלץ לפנות אל הקוסמטיקאית כמה שיותר מוקדם וכבר עם הופעתם הסימנים הראשונים לאקנה. אסור להמתין זמן רב מדי ובוודאי שגם לא להזניח.