אילנית כהן

כתמים אדומים על העור – למה זה קורה ואיך מטפלים?

שתפו

כולנו רוצים עור חלק ומוצק בעל מרקם אחיד, שבאופן טבעי נתפש כיפה ובריא, והופעת כתמים אדומים עליו, ובמיוחד בפנים, היא מצב מתסכל מאוד שפוגם בשגרת החיים שלנו. כתמים אדומים אלה הם למעשה כלי דם שהתרחבו יתר על המידה, וכדאי לדעת שניתן לטפל בהם באפקטיביות.

מדוע מתרחבים כלי הדם בפנים?

נימי דם בפנים שהתרחבו יתר על המידה ויוצרים כתמים אדומים על העור נקראים בשפה הרפואית קופרוז (Couperose). בעיקר מתרחבים הנימים בלחיים, אלה שנמצאים בצידי האף וגם הצוואר והחלק העליון של החזה הם אזורים שמועדים להופעת כתמים אדומים לא מחמיאים אלה.

ישנן מספר סיבות להיווצרות הקופרוז: סיבה אחת היא לחץ דם גבוה שמרחיב את הנימים, עוד סיבה אפשרית היא הריון שגם הוא עלול להרחיב את כלי הדם, ישנן תרופות ובמיוחד סטרואידים שתופעות הלוואי שלהן כוללות התרחבות נימי דם ולכן כתמים אדומים ועוד סיבה נפוצה לקופרוז היא מחלת עור שנקראת רוזציאה (Rosacea).

רוזציאה היא מחלה שנובעת מהפרעה גנטית. התפרצות רוזציאה יכולה להתרחש אחרי שתייה של אלכוהול, אכילת מזון חריף או חשיפה מופרזת לשמש, וגם לחץ נפשי מגביר את הסיכוי שהמחלה תתפרץ ותגרום לכתמים אדומים על הפנים. מדובר אגב במחלה נפוצה למדי – לפי ההערכות 1 מכל 10 בני אדם לוקה בה ברמת חומרה כזו או אחרת.

מהם נימי עכביש?

סוג נוסף של כתמים אדומים הוא בעל צורת עכביש. במקרים אלה המקור לתופעה המתסכלת הוא גידול (שפיר) שעשוי להיות קטן אבל גם גדול (בין שני מילימטר לשני סנטימטר) ושצורתו היא נקודה אדומה ומסביבה רשת כלי דם בולטים שיוצרים מראה של קורי עכביש.

גם נימי העכביש עלולים להופיע אחרי שתיית אלכוהול או חשיפה מופרזת לשמש, וגם גלולות נגד הריון עלולות לגרום להופעת כתמים מסוג זה.

איך מטפלים בתופעה?

טיפול בכתמים אדומים על העור, בין אם הם מסוג קופרוז ובין אם מסוג נימי עכביש, מבוסס על טכנולוגיות מתקדמות ובפרט מכשירי IPL אשר משגרים אל האזור המטופל קרני אור. חשוב מאוד לאבחן במדויק את מקור הכתמים וסוגם וזאת כדי להשתמש בקרני אור בתדר המתאים ביותר, כשבכל מקרה הקרניים הממוקדות מכווצות את כלי הדם שהתרחבו יתר על המידה ובדרך זו מעלימות את הנקודות האדומות.

חשוב להדגיש כי טיפול בכתמים אדומים על העור אינו פולשני, ועל כן לא מחייב תקופת החלמה ממושכת, ובנוסף הוא מתאים גם לגברים וגם לנשים בכל הגילאים.