אילנית כהן

כבר לא מפוצצים – איך מטפלים באקנה

שתפו

אקנה הינה בין התופעות הפחות נעימות אותה חווים מתבגרים בגילאים השונים. האקנה הינה בין התופעות הנפוצות המשפיעות לרעה על הביטחון והדימוי העצמי של האדם, כאשר השפעה זו נותרת למשך שנים. אולם אקנה אינה נחלתם של מתבגרים בלבד – מבוגרים רבים סובלים ממנה גם כן. כיצד מתמודדים?

גיל הנעורים הינו בעל משמעות רבה בהשפעתו על ההערכה העצמית ותחושת החיוניות והתרומה לעולם. ככל שבגיל זה יתפוס המתבגר את עצמו כדמות חיובית התורמת לסביבתה ולעצמה, כך הביטחון העצמי שלו יהיה גבוה ומבוסס יותר. אקנה בגיל ההתבגרות הינה בין הגורמים העיקריים לירידת הביטחון או ההערכה העצמית. אלו משפיעים רבות על מיומנויות החיים השונות בגילאים מבוגרים יותר. אקנה הינה אמנם מחלה נפוצה בקרב מתבגרים, אולם מבוגרים רבים לוקים בה באותה מידה.

הגורמים לאקנה

תופעת האקנה נגרמת למעשה כתוצאה מדלקת הנוצרת בבלוטות החלב של זקיקי השערות. בלוטות החלב מפרישות שומנים ברמה גבוהה מהרגיל ומביאים לסתימה של זקיקי השערות. באופן זה, מצטברות הפרשות השומן מתחת לעור ומעניקות לחיידקים סביבה אידיאלית להתפתחות. זהו הרקע להיווצרות הפצכים המוכרים. בין הגורמים המשמעותיים לאקנה ניתן למצוא תנאים כגון חוסר יציבות הורמונלית, הפרשות שומניות מבלוטות החלב ותאי עור מתים.

הטיפול באקנה

טיפול באקנה מתפרש על פני כמה מישורים שונים. ראשית, חשוב לשמור על תחזוקה נכונה של עור הפנים בהתאם לצרכיו הייחודיים של כל אדם ועור הפנים המיוחד לו. הטיפול כולל ניקוי יומיומי של עור הפנים באמצעות מוצרי לקטופיל ייחודיים בעלי חומציות 3.5 PH השומרים על חומציות העור הטבעית. כמו כן, יש להימנע מפיצוץ של החצ'קונים מאחר ופעולה זו תביא לאינפקציה בפנים. כמו כן, יש לאוורר את המקום בו הפצעים מופיעים ולא לסגור אותו באמצעות בד לוחץ.

ישנם לא מעט סוגי טיפולים שונים המומלצים לביצוע אצל אנשי המקצוע המתאימים וכמו כן ניתן למצוא טיפולים ביתיים אותם המטופל מבצע בעצמו בבית.

הטיפול באקנה מדרגה ראשונה

הטיפול באקנה ברמה קלה יחסית כולל את ניקוי בעור בסבון עדין בעל חומציות 3.5 pH. כמו כן רצוי להשתמש בג'ל מקבוצת הרטינואידים המסייע לביצוע פילינג עדין בעור ופותח את בלוטות החלב. כמו כן ניתן למרוח חומרים הכוללים חומצה סליצילית או חומצה גליקולית.

אקנה מדרגה שנייה

אקנה מדרגה שנייה באה לידי ביטוי בפצעונים קטנים ואדומה בקוטר של 5 מ"מ. הפצעונים לרוב הינם קשים ומופיעים במקביל לנקודות שחורות ולבנות שמנוניות. ברוב המקרים מותירים הפצעונים כתמים חומים הנותרים לשנים. הפתרון למקרים אלו הינו באמצעות ניקוי העור באנטיביוטיקה מקומית. במידה ומדובר במקרים חריפים יותר ניתן לקחת אנטיביוטיקה בכדורים – בייעוץ רופא בלבד. יש לחפוף את השיער מדי יום על מנת להפחית את השומניות בפנים.

אקנה מדרגה שלישית

טיפול באקנה מדרגה זו הינו המעמיק ביותר. ניתן להכירה על ידי פצעונים אדומים שטחיים ברובם הכוללים מוגלה. במקרים אלו יש לנקות את העור בסבון עדין ולהשתמש באנטיביוטיקה מסוג מינוציקלין או דוקסילין.