אילנית כהן

מהם טיפולי פילינג ולמה הם כל כך חשובים לעור הפנים שלכם?

שתפו

פילינג בתרגום חופשי מאנגלית הוא קילוף. משחר תולדות האנושות נשים החלו למרוח חומרים שונים ומשונים לצורך החלפת העור והפיכתו לצעיר יותר, זוהר יותר, מבריק וחיוני יותר.

עוד בימי קדם מרחה קליאופטרה יוגורט על פניה מתוך הבנה שיסייע לעור פניה. מעיין נעורים זה (הפילינג) הוחדר עם השנים לתחום הפלסטיקה, למרבית ההפתעה דרך הקוסמטיקאיות שהחלו להשתמש בחומצות שונות במטרה להצעיר את פני לקוחותיהן.

כיום פילינג מהווה את אחד מאבני היסוד בכירורגיה הפלסטית – החל מטשטוש צלקות, עד להפחתת קמטוטים, דרך שיפור מרקם העור, הפחתת נזקי שמש וכדומה.

סוגי הפילינג השונים, יתרונותיהם וחסרונותיהם:

בכירורגיה הפלסטית חשוב מאד לנסות להתאים את טיפול הפילינג הנכון לפציינטית. ניתן לחלק את סוגי הפילינגים לפי עומקם או לפי סוג הקילוף.

ניתן לחלק את הפילינג לשלושה עומקים:

  1. פילינג שטחי – המגיע עד לשכבת העור השטחית בלבד (אפידרמיס). יתרונות: קילוף העור מתון, ניתן לחזור לפעילות מידית (Launch break peel). החיסרון: העור מעט רענן יותר, אך ההבדל זניח למדי ורק עין חדה מאוד תבחין בדקויות הללו.
  2. פילינג בינוני – כזה המגיע עד לשכבת העור האמצעית (דרמיס רטיקולרי). קיים קילוף עור משמעותי. העור כולו נושר באחת ועור חדש גדל תחתיו בתוך 5-10 ימים. היתרון: ההבדל משמעותי מבחינת הפחתת הקמטים, פגמי השמש ונזקי השמש. חסרונות: 5-10 ימים של כוויה בפנים, אדמומיות לאחר מכן למשך מספר שבועות, צורך בתחזוק אחת לחצי שנה. הלבנה קלה של הפנים.
  3. פילינג עמוק – מגיע ומקלף את שכבת העור העמוקה (דרמיס פאפילרי). העור צומח מחדש תוך לפחות שבועיים. היתרון: משול למתיחת פנים. עור חדש לבן, מבריק ושעוותי גדל במקום העור הישן (למי שאוהב את המראה של בובת חרסינה סינית). החיסרון העיקרי – החלמה איטית מאוד של מספר חודשים. יש צורך בהרדמה כללית. עור חיוור וסיכון לכוויות וסיבוכים גבוה יותר.

 

מה הן דרכי הטיפול השונות בפילינג?

ניתן לחלק את שיטות ביצוע הפילינג לשלוש (למרות שקיימים יותר, אך אלה העיקריות והנפוצות):

  1. פילינג מכני – דרך נייר שיוף או אבן שיוף מסתובבת (לדוגמת פילינג יהלום) או מברשות, עור הפנים מקולף עד לעומק הרצוי. חסרון: חוסר אחידות וחוסר יכולת שליטה על עומק הקילוף. יתרון: זול. באזורים כמו האף ניתן לשייף עמוקות ועדין לקבל ריפוי מדהים.
  2. פילינג כימי – חומצות או חומרים כימים אחרים הגורמים לכוויה מבוקרת. פילינג כימי עשוי מחומצות חלב, חומצת ענבים, חומצת נמלים וערבה (לפילינגים שטחיים). דרך חומצות TCA בריכוזים שונים (משטחי עד בינוני), דרך פנול (לפילינג עמוק). היתרונות והחסרונות מצוינים מעלה ותלויים בעומקי הפילינג.
  3. פילינג לייזר – דרך כוויה מבוקרת, ניתן לקבוע את עוצמת החדירה ואת גודלה. כיום, כמעט תמיד מדובר בפילינג לייזר פרקשנלי (פילינג שאינו עובר על כל העור, אלא מנקב את העור בנקודות זעירות, כמו פיקסלים במסך). סוג זה נחשב לפילינג המתקדם ביותר. יתרונו: בטוח ומבוקר יותר. החלמה מהירה יותר (5 ימים בערך). חסרונו: מחירו הגבוה יחסית ומראה מפוקסל.

peeling

למי מתאים הטיפול בפילינג?

כעקרון לכל אדם הסובל מעור מקומטט, חיוור, בעל ריבוי נזקי שמש. לאנשים עם עור בלתי סדיר (לאחר צלקות אקנה), לאנשים בעלי אלפי נגעי עור שפירים שאינם ניתנים לכריתה באופן בודד מפאת פיזורם.

 

האם ניתן לבצע את הטיפול בכהי עור?

אנשים בעלי גוון עור זיתני (יהודים ספרדים, ערבים) זקוקים להכנה בקרם הבהרה של 6 שבועות לפני הטיפול. אנשים בעלי עור שחור רצוי כי לא יבצעו פילינג בכלל (עקב בעיות של שינוים בגוון העור).

האם ניתן לבצע טיפול בפילינג בקיץ?

כן, אבל באופן כללי לא בריא להשתזף. אור השמש מהווה את הגורם מספר אחד להזדקנות העור. ניתן לבצע טיפול פילינג בכל השנה ומומלץ לכולם באופן גורף להיחשף כמה שפחות לאור השמש.

לאחר טיפול בפילינג יש להימנע משמש במשך שלושה חודשים (למרוח קרם נגד UV עם מקדם הגנה מקסימאלי).

 

מה צפוי לאחר טיפול הפילינג?

בפילינג שטחי כאמור מעבר לקילוף עור קל, אדמומיות קלה וקשקשת לא צפויים תהליכי החלמה משמעותיים. בפילינג בינוני רצוי לקחת חופשת מחלה של שבוע. כאמור, כל עור הפנים נכווה ומשחים ולאחר כ-3 ימים מתקלף בבת אחת. עור אדום בוהק צומח תחתיו. צפויה בצקת, אדמומיות, גרד. יש למרוח וזלין יומי על העור. בפילינג לייזר עמוק צפיות תופעות דומות.