אילנית כהן

האם קפה טוב לעור הפנים?

שתפו

השאלה האם צריכת קפאין ושתייה מרובה של קפה מזיקה או מטיבה עם עור הפנים מטרידה גברים ונשים בגילאים שונים. יש המון סגולות רפואיות המזוהות עם פולי צמח הקפה, אולם לא תמיד קלייתם או טחינתם מביאה לתוצאות הרצויות. הקפה מכיל נוגדי חימצון, הוא מונע מחלות שונות כגון סוכרת ועל פי חלק מהמחקרים הוא אפילו מפחית דיכאון. מומלץ לצרוך את הקפה לפני אימון גופני וכך לשפר את קצב שריפת הסוכרים והערנות. קפה ללא סוכר תורם לתחושת שובע, הוא מועיל להרזיה והוא מונע עצירויות.
כל היתרונות המופיעות לעיל אינם רלוונטיים לשאלה האם קפה טוב לעור הפנים. כדי לבדוק זאת יש להבחין בין שתיית קפה נורמלית ורגילה, לבין צריכת קפאין מופרזת. כמו כל דבר אחר, גם בקפה עלולה כמות גדולה ליצור נזקים בלתי הפיכים. עדיף לאכול ירקות ופירות כדי לשפר את מראה העור ולחזק את סיביו, להימנע משתייה של יותר משלוש כוסות קפה ביום ולהעדיף תה ירוק על פני קפה שחור. בהקשר הזה יכולה צריכת הקפה לגרום להתייבשות העור ולכן אינה מומלצת.

עיסוי פנים עם שאריות קפה

את ההשפעה החיובית של קפה על עור הפנים ניתן לקבל עם שאריות המשקה ולאו דווקא עם צריכתו בפועל. שאריות בתחתית כוס הקפה יכולות לשמש בתור קרם גרגרים לפילינג עדין. השאריות יעילות גם לעור הגוף וגם לעור הפנים וניתן לחסוך באמצעותן מאות שקלים בחודשי על מוצרי טיפוח. שאריות הקפה מסירות תאי עור מתים, בעוד הקפאין סוגר את הנקבוביות ותורם לקבלת מראה עור בריא וחלק.
מי שרוצה לשדרג את ההשפעה החיובית של שאריות קפה על עור הפנים יכול להוסיף 1-2 כפות שמן זית. רצוי לתת עדיפות לשמן זית כתית מכבישה קרה ולשפשף בעדינות יחד עם שאריות הקפה.

תפריט תזונתי בליווי קפה

קיים קשר ברור בין תזונה נכונה לבין בריאות ושמירה על עור פנים מטופח. עדיף להימנע ממזונות מזיקים כגון סוכר לבן, קמח לבן או ממתקים מתוקים, עוגות וגלידות. אפשר לצמצם משקאות קלים ומוגזים לטובת שתיית מים, להפחית את כמות האלכוהול ולהתרחק ככל האפשר ממלח או מזון מטוגן, מעושן ומתובל עם מונוסודיום גלוטומט. כל אלו יאפשרו לעור פנים להבריא במהירות ולחדש את התאים. בנוסף, שמירה על תפריט תזונתי תאפשר למי שאוהב לשתות קפה להמשיך ולעשות זאת גם מבלי ליצור יובש.
לסיכום, בתחום התזונה וגם בתחום הטיפול הכל תלוי באיזון. אין סיבה לשתות יותר מדי קפאין ביום וגם אין סיבה להימנע ממנו לחלוטין. הקפה עונה על צרכים בריאותיים רבים והוא מסב הנאה לגברים ונשים בכל הגילאים. השימוש בקפה לעור הפנים פחות אידיאלי בצורת משקה אולם הוא יכול להיות אטרקטיבי למי שמחפש אחר פילינג טבעי, זמין ויעיל.