אילנית כהן

איך לשמור על פנים חלקות

שתפו

פנים יפות וחלקות הם חלומה של כל נערה. אך לרוע המזל, דווקא בתקופה הרגישה ביותר בגיל ההתבגרות מגיע אתגר לא קל – פצעי הבגרות. פצעי בגרות הידועים גם כאקנה הם מחלה של העור שצריך לטפל בה אחרת היא תותיר צלקות על הפנים לכל החיים. לפניכם כל מה שרציתם לדעת על הסיבות להופעת פצעי הבגרות והטיפול הנכון בהם.

למה יש לנו פצעי בגרות?

  • גיל התבגרות – הסיבה המרכזית להופעת האקנה היא סיבה הורמונאלית. בעת גיל ההתבגרות ההורמונים מופרשים בכמויות גבוהות יותר דבר המגביר את פעילות בלוטות החלב מתחת לעור. תפקידן של בלוטות החלב הוא לייצר שומן ופעילות יתר גורמת להיווצרות יתר של שומן המובילה בסופו של דבר לסתימת נקבוביות העור ודלקת. בתום גיל ההתבגרות המאזן ההורמונאלי מתאזן וכך גם תפקוד בלוטות החלב.
  • מתח – מחקרים מצאו שלחץ ומתחים בגוף ובנפש מהווים גורם מכריע בהופעת האקנה. לחץ גורם לפעילות מוגברת של בלוטות החלב, דבר המוביל להיווצרות פצעי הפגרות. הצרה היא שגורם המתח מזין את עצמו בכך שהופעת אקנה על הפנים גורמת לבעיות חברתיות ובעיות בטחון עצמי בבני נוער, דבר היוצר עוד מתח וכתוצאה מכך עוד אקנה.
  • חיידקים – בנוסף לשומן העודף בנקבוביות, לחיידקים יש מקום מרכזי בהופעת פצעי הבגרות. חיידקים מגיעים לנקבוביות הסתומות וגורמות לדלקות. שמירה על ניקיון הפנים שומרת על העור מפני הופעת הפצעים.

כיצד ניתן לטפל באקנה?

  • טיפול קוסמטי –טיפול אקנהניתן לקבוע על פי חומרת המצב. ישנם אנשים שניתן לפתור את בעיית האקנה שלהם בצורה קוסמטית. משחות ומי פנים, ביקור שבועי אצל קוסמטיקאית ושמירה על ניקיון עור הפנים יכולים לחולל נפלאות ולהעלים אקנה תוך זמן קצר.
  • טיפול תרופתי – אנשים הסובלים מאקנה חמור יאלצו לקבל טיפול רציני יותר, הכולל לעתים שימוש בתרופות. תרופות הורמונאליות עוזרות להסדיר את פעילות בלוטות החלב ובכך למנוע הופעת פצעים. נערות רבות נוטלות גלולות למניעת הריון, על מנת להילחם בפצעוני הבגרות.
  • טיפול בנזקי האקנה – מלבד הטיפול בפצעים עצמם, לעתים יש צורך בטיפול נוסף לאחר היעלמות האקנה. פצעי בגרות חמורים משאירים בדרך כלל צלקות מכוערות על הפנים ויש צורך בטיפול קוסמטי או אפילו כירורגי על מנת להעלים את הנזקים ולהחזיר לעור את יופיו.