אילנית כהן

איך לפתור בעיית פיגמנטציה?

שתפו

פיגמנטציה היא תופעה לא נעימה שמותירה את סימניה הלא מחמיאים על גבי העור. אם אתם סובלים מפיגמנטציה ורוצים להיפטר ממנה, הגעתם למקום הנכון. במאמר זה אנחנו נספר לכם על סוגי הפיגמנטציה השונים ומאפייניהם, על הגורמים השונים שעלולים לגרום להיווצרות של פיגמנטציה, ואפילו נחלוק עמכם מספר דרכים שבעזרתן תוכלו לפתור את בעיית הפיגמנטציה בטבעיות, בקלות וביעילות.

שני סוגים עיקריים של פיגמנטציה

לחשיפה לקרינה אולטרא סגולה יש נטייה להגביר את קצר ייצור המלנין (שחרן) בגוף שלנו. בדומה לכך, ישנם מספר גורמים נוספים אשר עשויים לגרום להפקה מוגברת – או להפקה מופחתת – של למלנין בגוף שלנו. באופן כללי, ניתן לומר שישנם שני סוגים מרכזיים של פיגמנטציה:

  • היפרפיגמנטציה – במצב הזה הפקת המלנין בגוף מוגברת, וכתוצאה מכך על גבי העור ניכרים כתמים חומים או כתמי שיזוף. תופעה זו ידועה גם בשם מלאזמה, ובדרך כלל מדובר בכתמי עור חומים המופיעים באזור הלחיים והמצח. לעתים קרובות נשים בהיריון – או נשים הנוטלות גלולות נגד היריון – סובלות מהיפרפיגמנטציה.
  • היפופיגמנטציה – בסוג הזה של פיגמנטציה קצב הפקת המלנין בגוף יורד, ואו אז מופיעים על גבי העור כתמים בגוונים בהירים יותר. תופעה זו ידועה גם כבהרת (או בהקת).

מהם הגורמים השונים שעלולים לגרום לפיגמנטציה?

  • חום – אחד מן הגורמים הסביבתיים המשפיעים ביותר על היווצרות פיגמנטציה הוא חום. במצב של חשיפה מוגברת לחום משובשת הפעילות התקינה התאים שמייצרים מלנן ואז נוצרת פיגמנטציה.
  • פציעות – לעתים קרובות לאחר שפצע מחלים, עדיין ישנה דלקתיות מסוימת. אותו אזור דלקתי עלול בהמשך לגרום למצב של פיגמנטציה.
  • תרופות במרשם – ישנן מספר תרופות במרשם אשר חלק מתופעות הלוואי של השימוש בהן עלולות לגרום לפיגמנטציה.
  • לחץ נפשי – ממחקרים עולה כי במצבים קיצוניים של לחץ נפשי משובש תהליך הפקת המלנין בגוף, וכתוצאה מכך עלולה להיווצר פיגמנטציה.

כיצד ניתן לטפל בפיגמנטציה בדרכים טבעיות?

  • בצל אדום – באמצעות בצל אדום ניתן להעלים פיגמנטציה, כתמים שחורים ועוד. כל שעליכם לעשות הוא לחתוך בצל אדום ולשפשף אותו על האזורים הנגועים בפיגמנטציה. אם אתם מעוניינים באפשרות נוספת, אתם יכולים גם לגרד את הבצל, לסחוט את המיץ שלו ולמרוח על המקום הנגוע. תנו לחומר לשבת על העור למשך כעשר דקות ואחר כך תשטפו אותו היטב.
  • מללפון – אנשים רבים העידו על כך שמיץ מלפפון מועיל במידה רבה להפחתת התסמינים של פיגמנטציה, כתמים שחורים ופצעונים מסוגים נוספים. כדי שתוכלו ליהנות מהסגולות המרפאות של המלפפון, כל מה שעליכם לעשות הוא לערבב כפית של מיץ מלפפון עם כפית של מיץ לימון וכפית של סילאן. אחר כך עליכם למרוח את המשחה בצורה אחידה על גבי האזורים הנגועים בעור שלכם.
  • אבוקדו – האנזימים באבוקדו מועילים מאוד להפחתת תסמיני הפיגמנטציה. עליכם לרסק את האבוקדו היטב ואחר כך פשוט למרוח את משחת האבוקדו על גבי האזורים הנגועים בעורכם. חשוב לדעת שישנם אנשים בעלי אלרגיה לאבוקדו, לכן חשוב שתבדקו זאת היטב בטרם תנסו זאת בעצמכם.